ATATÜRK GÜCÜNÜ NEREDEN ALIYORDU?

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Araştırmacı Yazar Feyzullah Budak tarafından verilen “Atatürk Gücünü Nereden Alıyordu?” konferansı katılımcıları derinden etkiledi.

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen konferansa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, TÜRKAV Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Vatansever, TÜRKAV Genel Sekreteri Adem Doğan, TÜRKAV Genel Sekreter Yardımcıları Namık Kemal Türkay ve Halil Yavuzok, MHP Anamur İlçe Başkanı Erdal Bulut, Anamur Ülkü Ocakları Başkanı Erkan Özateş, Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Mürşit Aydın, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanan programda ilk olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Feyzullah Budak’ın özgeçmişi okundu.

Ardından konferansa başlayan Ahmet Yesevi Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Araştırmacı Yazar Feyzullah Budak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini anlattı. Ömrü boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün binlerce kitap okuduğundan bahseden Budak, Atatürk’ün okuduğu kitaplara düştüğü notları açıkladı. Kitaplar üzerine yaptığı işaretlemeler ve düzeltmelerle Atatürk’ün ne kadar kültürlü bir insan olduğunu belirten Budak Atatürk’ün (ulaşılabilen) 12 milyon sayfa kitap okuduğunu söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kahin olduğunu söyleyenlere karşılık olarak Atatürk’ün bir kahin değil, çok okuyan, tahlil yapan ve okuduğu için de her konuda bilgili, ileri görüşlü bir şahisyet olduğunu dile getirdi.

Atatürk’ün, daha küçük yaşlarda okuduğu kitaplara önemli notlar aldığını kaydeden Ahmet Yesevi Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Feyzullah Budak, kendisini her konuda yetiştirdiği için o zamanlardan günümüze kadar birçok gerçeği gördüğünü ifade etti. Atatürk’ün dünya üzerinde bulunan tüm yazar ve kitapları incelediğini kaydeden Budak çeviriler yaptırmakla birlikte savaş dönemlerinde bile cephede kitabı elinden düşürmediğini ifade etti.

Atatürk’ün inançlı bir insan olduğunu dile getiren Araştırmacı Yazar Feyzullah Budak en büyük sırrının Türk olmak olduğunu ve Atatürk’ün Türk Milliyetçiliğini her zaman ön planda tuttuğunu kaydetti. Atatürk’ün büyük bir Türkolog olduğunu belgelerle açıklayan Budak dünyanın öbür ucunda yaşayan Türk Boylarından dahi haberdar olduğunu ve onlarla ilgilendiğini anlattı.

Son olarak Diyanet İşleri Eski Genel Başkan Yardımcısı Hamdi Mert’e söz veren Araştırmacı Yazar Feyzullah Budak Mert’in düşüncelerini aldı.

Konferans sonunda Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Araştırmacı Yazar Feyzullah Budak’a çiçek ve plaket takdim etti.

MERSİN ŞEHİR – 14 Eylül 2014 Pazar 11:20