Bozyazı Belediyesinde Kişisel Gelişim Semineri ve Bozyazı Halkını Derinden Etkileyen Bir Konferans; Atatürk Gücünü Nereden Alıyordu? – 11 Kasım 2016

0

10 Kasım 2016 günü Bozyazı Belediyesi tarafından personel ve yönetici gelişimine destek amacıyla bir Kişisel Gelişim Semineri düzenlendi. Seminerden sağlanacak yararın artırılması için aynı zamanda İlçe halkının da davetli oluğu seminer, eğitimci olarak Ankara’dan gelen Eğitimci Yazar Feyzullah BUDAK tarafından verildi. Semineri sosyal medyadan ve eğitimci Feyzullah Budak’ın özel web sitesinden öğrenerek başka ilçelerden gelenlerin de katılımı ile İlçe Müftülüğü’nün Büyük Konferans Salonunda düzenlenen seminerde katılımcılara Protokol ve Nezaket Kuralları ile Zaman Yönetimi konularında çok yararlı bilgiler verildi.

Aynı günün akşamında Atatürk’ü Anma Haftası münasebetiyle Bozyazı Kaymakamlığı’nın resmi programı çerçevesinde Bozyazı Belediyesince Atatürk Gücünü Nereden Alıyordu konulu konferans düzenlendi. Müftülük konferans salonunda düzenlenen konferansa; Belediye Başkanı Mehmet Ballı, MHP İlçe Başkanı Turhan TUNA, Sulama Birliği Başkanı Nuri AY, İlçe Emniyet Müdürü İsrafil ERGÜN, İlçe Malmüdürü Nurettin AYRILMA, Nüfus Müdürü Yusuf Ziya YURDAARMAĞAN, Milli Eğitim Müdür V. Gazi KIRLANGIÇ, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mehmet BATURAY, MHP Kadın Kolları Başkanı İlknur AĞLAMIŞ, Gaziler ve Şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesi ile başladı. Programın açılış konuşmasını ve sunuculuğunu Belediye Başkan Yardımcısı Birsen ATILKAN yaptı. Konferans öncesi konuşmacı Feyzullah Budak’ın özgeçmişi okundu.
Kırgızistan Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanı ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Başkontrolörü Feyzullah BUDAK, konferansa katılanlara “Atatürk Gücünü Nereden Alıyordu?” başlıklı konferans verdi. Feyzullah BUDAK konferansa başlarken “Varlığımızı borçlu olduğumuz bir adamı tanımıyoruz. Şeklen tanıyoruz. Sevenimiz de, sevmeyenimiz de, iki taraf da tanımıyor. Bu çok büyük bir problem. Bu problemi aşmamız lazım. Halbuki noksansız tanımalıyız Mustafa Kemal Atatürk’ü. Herkes tanımak gerektiği gibi tanımalı” dedi ve konferansında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gücünü Türk olarak doğmasından, milletine olan inancından, ilimden, vatan sevgisinden, emek vermekten, sorumluluk bilincinden aldığına vurgu yaparak Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini, akademik çalışması ve belgeleriyle katılımcılara anlattı.

Konferans sonrasında salonda bulunan dinleyiciler Kazak Şairi Mağcan Cumabay’ın Türk Kurtuluş Savaşı için yazdığı “Uzaktaki Kardeşime” adlı şiire 83 yıl sonra Kazakça olarak yazdığı ve Kazakistan’da ders kitaplarına basılan “Mağcan’a Cevap” şiirini okuması için konuşmacı Feyzullah Budak’tan talepte bulundular. Konferansın uzun sürmesi ve dinleyicilerin yorulmuş olabileceği sebebiyle Feyzullah Budak’ın şiiri okumakta tereddüt etmesi üzerine salondaki dinleyiciler bu konuda ısrarlı istekte bulundular ve sonunda Feyzullah Budak hem Kazak Şairi Mağcan Cumabay’ın Türk Kurtuluş Savaşı için 1919’da yazdığı “Uzaktaki Kardeşime” adlı şiiri ve hem de 83 aradan sonra kendisinin 2002 yılında bu şiire yazdığı cevabı okudu. Şiir salonda bulunanları derinden etkiledi ve büyük alkış aldı.

Konferans sonunda teşekkür konuşması yapan Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Feyzullah BUDAK’a verdiği değerli bilgiler için teşekkür etti. Salonu doldurarak Konferansı derin bir alaka ile dinleyen katılımcılara teşekkür etti. Konuşmasına şöyle devam etti. “Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. Yıldönümü. Bıraktığı, ölümsüz eserlerle gurur duyduğumuz, Ulu önder Atatürk’ü her zamankinden daha iyi anlamak zorundayız. Atatürk, Türk milletinin ortak değeridir. Dil gibi, inanç gibi, vatan gibi, bayrak gibi Atatürk sevgisi de toplumu birleştiren unsurdur. Son yıllarda yaşadığımız buhran; Türk Milletini birleştiren ortak değer olan Atatürk’ü tanımadığımızdan, Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı, en büyük eserim dediği Cumhuriyetimize sahip çıkamadığımızdandır.“ dedi. Araştırmacı yazar Feyzullah Budak’ın yaptığı katkılar anısına plaket ve çiçek takdim etti. Program bitiminde Feyzullah Budak solanda kitaplarını imzaladı.

1

4

2

3

6

5

Kaynak: www.bozyazi.bel.tr/

Kategoriler:Basından Seçmeler

Bir Yorum Yazın