Doç Dr. Tamilla Abbasxanlı Aliyeva:525inci Gazete – (Azerbaycan) – 4 Mayıs 2004

0
Doç Dr. Tamilla Abbasxanlı Aliyeva:525inci Gazete

(Azerbaycan) – 4 Mayıs 2004

 

“Elimde bir kitap var; ‘Altaydaki Üreyim: Mağcan Cumabay’. Ankara’da neşr edilen kitap bir tesadüf neticesinde mene gelip çattı. Eslinde kitabın yazarını 1998 inci ilden (yıldan) tanıyardım: Feyzullah Budak. Namık Kemal Zeybek ile işlemiş  (çalışmış). Azerbaycan’a gelmiş, hetta Yunus İmre’nin Qax’daki mezarını bile ziyaret etmiştir. Azerbaycan’ı ve Azerbaycan Türklerini çox seven elm (ilim) adamı, şair F. Budak bunu çıxışlarında (konuşmalarında) her zaman söyleyir. Feyzullah Bey eyni mehebbetle bütün Türk Dünyasını sevir. Bunu 1998 inci ilde onunla Kıbrıs’ta KIBATEK’in bir toplantısında olarken gördüm. Daima etrafında Qazaxistan, Qırgızistan, Türkmenistan, Qagauzeli, Tataristan’dan gelen qonakları (konukları) görmek olardı.

 

F. Budak ciddi elmi axtarış apararak (ilmi araştırmalar yaparak) M. Cumabay’ın hayatını, yaradıcılığını diqqetle oxumuş, arxivlerde çalışmış ve deyerli bir eser yazmıştır. Eserin dili de çox oxunaklıdır…..

 

M. Cumabay’ın şerlerini (şiirlerini) zerger (kuyumcu) kimi inceleyen F. Budak yazır ki; onun şerlerinde milletin adı Türk, vetenin adı; Türkistan’dır….

 

Feyzullah Bey Türkistan’dan Anadolu’ya yollar çekir, köprüler qurur. Yazar, Mağcan Cumabay’ın fikirlerini Ziya Gökalp’ın fikirleri ile qarşılaştırır, her ikisinin eyni cür (aynı şekilde)  düşündüyünü söyleyir.

 

Feyzullah Bey onun yaradıcılığını incelerken ele ideyalar (fikirler) ortaya çıxarır ki; qururdan her bir Türk’ün qalbi köksüne sığmır….

 

Bu da Türk Dünyasının ölmez şairi Altaydaki qardaşımız Mağcan Cumabay haqqında kiçik sohbet. Amma unutmadan deyek ki; bu sohbeti yazmağa meni heveslendiren, Anadoludaki qardaşımız, Türk Dünyasının vurgunu, araşdırmacı – yazar Feyzullah Budak kömek (yardım) etdi. Allah kömeyi (yardımcısı) olsun. Türk Dünyası bu cür xeyirxah (böylesi hayırlı) insanların gergin axtarışları (yoğun ve yorucu araştırmaları) sayesinde qaynaşıp-qavuşacaq,  Altay’dan Anadolu’ya, oradan Odlar Yurdu Azerbaycan’a”

Bir Yorum Yazın