Mudurnu

123

Mustafa Kemal Atatürk’ün Başarısının Bilinmeyen Yönleri Konferansına Yoğun İlgi gösterildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Başarısının Bilinmeyen Yönleri Konferansı Mudurnu İpek Yolu Oteli Konferans salonunda  yapıldı.

Atatürk’ün başarısının bilinmeyen yönlerinin çalışmasını yapan Araştırmacı yazar Feyzullah Budak tarafından slayt gösterimi ile sunuldu. Çok sayıda Mudurnu ve Bolu’dan katılan vatandaşlar tarafından dikkatle dinlenen  konferansta Atatürk’ün bilinmeyen yönleri herkesin beğenisini kazandı.

Konuşmacı yazar araştırmacı Feyzullah Budak , maliye bakanlığı muhasebat kontrolörü ilçemizde bulunması sebebiyle Mudurnu Belediyesi organizesi ile konferans düzenlendi. Atatürk’ün başarısının bilinmeyen yönlerinin çalışmasını yapan Araştırmacı yazar Feyzullah Budak tarafından slayt gösterimi ile sunuldu. Çok sayıda Mudurnu ve Bolu’dan katılan vatandaşlar tarafından dikkatle dinlenen konferansta Atatürk’ün bilinmeyen yönleri herkesin beğenisini kazandı.

Konuşmacı yazar Feyzullah Budak “Atatürk’e düşman olduğunu anladığınız birisiyle karşılaşırsanız biliniz ki ortada sadece üç ihtimal vardır, dördüncü bir ihmal yoktur. Bu üç ihtimal Atatürk’ün hayatında yaptığı en önemli üç işle ilgilidir.

Atatürk’ün hayatındaki yaptığı en önemli işlerden birisi Emperyalizmi yıkmasıydı. Atatürk’ün yaşadığı ve başardığı kurtuluş savaşına kadar batı avrupa devletleri ve milletleri ve amerika yaklaşık bin yılı aşkın bir süreden beri ve son yüzyıllarda azgınlaşarak bütün dünyayı pençeleri arasına almış sömürmekteydi ve bu düzenin 20. asrı aşıp 21. Asırda da devam edeceğini hesaplıyorlardı, planlar böyleydi.  Atatürk’ün 1920 de başardığı iş emperyalizme karşı direnilebilineceğini ve bunun yenilebilineceğini  gösterdi, umut oldu milletlere. Dikkat edin Bizim kurtuluş savaşımızdan sonra bütün uzak doğu asya bütün kuzey afrika bağımsızlığını kazandı yıllar ve süreç içersinde…  ama emperyalizm durmuyor, emperyalizim şekil değiştirerek mahiyet değiştirerek yoluna devam ediyor bir takım yerlerde bir takım insanları kiralıyor besliyor ve adamı olarak istihdam ediyor. o adam emperyalizmin satılmış uşaklarından birisi olma ihtimali yüksek adamdır dikkat edin .

Değil mi? Adamın böyle olmadığından emin mi oldunuz? Öyleyse ikinci ihtimal var. Atatürk asr-ı saadetten sonra son hak dinin aslına en uygun şekilde yaşanması, baskıdan uzak, korkudan uzak, severek ve aşkla bağlanarak yaşanmasını sağlayan bir düzen kurdu bu ülkede. Bizim dinimizde ruhban sınıfı yoktur, bizim dinimizde korkuya dayalı bir Allah inancı yoktur, aşka ve sevgiye dayalı bir Allah inancı vardır. Bizim derken Türkleri kastediyorum hiç lafı eğip bükmeyelim. Türklerden başkasında da bu yoktur onu da söyleyelim, yani araplarda böyle bir şey yok, tasavvuf bize ait bir şeydir, aşktan doğan bir şeydir.   öyle bir düzen getirdi ki Atatürk, o düzen içerisinde yaradan ile kul arasında kendini bir yere koyup yaradanı kula pazarlıyan sınıf yok oldu, din bezirganlığı ortadan kayboldu . (alkışlar) ekmek kesildi dolayısıyla bu ekmeği kesilenlerden biri olabilir dikkat edin. Bundan dolayı kızmış olabilir Atatürk’e…

Buda mı değil?Tabii ki bu da olmayabilir ama kurtuluşu yok bu ikisi de değilse mutlaka şu üçüncü ihtimal geçerlidir.  Atatürk, Ttürk adını yeniden tarih sahnesine çıkaran adamdır.Türkler insanlık tarihi ile beraber var ve devam ediyor ama Türkiye Cumhuriyetinden önce tarih boyunca bir tek devlet vardı TÜRK adıyla anılan; “Göktürk imparatorluğu”  6. Ve 7. Yüzyıllarda ortaasyada bu günkü Kazakistan coğrafyasında yaşayan imparatorluk, selcuklu türk değilmiydi? osmanlı türk değilmiydi? harzemşahlı türk değilmiydi, ilhanlı, karahanlı akkoyunlu, karakoyunlu, karamanlı , babürlü, timurlu, bunlar devlet değil mi, hepsi türktü ama türk adı unutulmuş ve unutturulmuş, hepsinin kendine has sebepleri var. Osmanlının da kendine has sebepleri var, Ama bu millet kendi adından ve kendi közünden beslenmesse yaşayamaz . Atatürk bunun bilincindeydi ve çok bilinçli bir tercihle bu ülkenin adını Türkiye Cumhuriyeti koydu, Türk adına vurgu yaparak bu devletin adını koydu. Siz türk düşmanları yok mu sanıyorsunuz, aramızda yaşamıyor mu sanıyorsunuz, var  ama bu ülkede bunu kimse açıkça dillendiremez ama bu Türk düşmanlığı çoğu zaman Atatürk düşmanlığı olarak karşımıza çıkar. Atatürk düşmanı olan kişi eğer önce saydığım iki ihtimalin dışında ise mutlaka bu ihtimalin içindedir. Bir gün bir Atatürk düşmanı ile karşılaşırsanız bu anahtarı kullanın…

ve Atatürk’ün konumuza en uygun sözü ile bitirelim; “NEMUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Konferans sonunda Mudurnu belediye başkanı tarafından Feyzullah Budak’a hediye edilen Atatürk Resmini Eski Belediye Başkanı Mehmet Karakaşoğlu verdi.