Suna Atun; 19 Haziran 2002 – KKTC – Magusa

0

Kazakistan izlenimlerimi, almış olduğum notlardan hazırlarken, her hangi yanlış bir şey yazmayayım diye yeniden sizin kitaplarınıza baş vurdum. Birkaç gündür her makalenizi tekrar tekrar okuyorum…

 

Türkiye dışındaki Türklerle bu denli ilgili olmanız… bu konudaki bilgi derinliğiniz…yazılarınız… konuşmalarınız… Takdir edecek cümle bulamıyorum. Sizin Türklük Dünyası içerisinde önemli bir misyonunuz var. Türkiye dışında yaşayan Türklerle Anavatan arasında sağlam bağlar yaratmaya, bu toplulukların sesi olmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda büyük başarı sağladığınızı biliyoruz. Çünkü, bu çalışmalarınız sebebiyle Kazakistan Devlet Başkanı tarafından taltif edilmenizin, Türkistan’da yaptığınız Kazakça konuşmanın, Kırım’da Kırım-Tatar Milli Tiyatrosunda yaptığınız Tatarca konuşmanın orada bulunanları ne denli etkilediğinin tanıklarıyız. Bulunduğunuz ortama ve topluluğa güven veriyorsunuz. Toplulukların kendilerine has Türkçeleri ile konuşmanız, kendilerinden biri olarak kabul görmenize neden oluyor.

 

(Türk’ün dostu yalnız Türk’tür) deyiminin anlamını en iyi bilen, yaşayarak öğrenen bir toplumun ferdi olarak çalışmalarınızın Türk Toplumları arasındaki büyük önemini çok iyi anlıyor, size başarılı yolunuzda gönülden destek olduğumuzu belirterek, sevgi ve selamlarımızı gönderiyorum.”

 

Suna Atun; 19 Haziran 2002

KKTC – Magusa

Kategoriler:Okuyucu Mektupları

Bir Yorum Yazın