Türkiye’yi Düşünmek

0

Bugün bir başka konu için arşiv taraması yaparken 1999 yılı Ekim ayına ait bazı gazete ve dergilerde gözüme şöyle bir haber ilişti.

 

Dönemin Cumhurbaşkanı 4 Ekim 1999 günü büyük bir Üniversite’nin 1999-2000 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuşuyor ve aynen şöyle diyor.

 

“20. yüzyıl 1. Dünya Savaşı’nın öncesi ve sonrasında gelişen olaylar ve Osmanlı  İmparatorluğu’nun dağılması  üzerine  kurulan tercih ve kararlara göre şekillenmiştir.

 

21. yüzyıl ise, önümüzdeki dönem için Türkiye Cumhuriyeti’nin  kendisine belirleyeceği  role göre şekillenecektir.”

 

“Bu tarihi sözleri hangi Cumhurbaşkanının söylemiş olduğunu, zamanında bu habere dikkat etmiş olanlar zaten hemen hatırlayacak. O zaman bu habere tesadüf etmemiş veya dikkatini çekmemiş olanların ise, çok sade bir mantık ile hemen 4 Ekim 1999 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamında kimin bulunduğu” düşüncesine yöneldiğini  zannediyorum.

 

Ama maalesef yanılıyorlar. Çünkü bu sözler Türkiye Cumhuriyeti’nde ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanı tarafından değil, A.B.D. ndeGeorgetown Üniversitesi’nin 1999-2000 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde dönemin A.B.D. Başkanı Bill Clinton tarafından söylenmişti ve Bill Clinton bu sözlerini şöyle tamamlamıştı:

 

Bu düşüncemi, gelecek hafta Türkiye’ye yapacağım ziyarette Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine de söyleyeceğim.”

 

Evet. Ertesi hafta Clinton Türkiye’ye geldi. Haberleri özellikle yukarıdaki sözleri açısından dikkatle takip ettim . ABD Başkanı bir hafta önce Amerika’da ifade ettiği bu tarihi düşüncelerini Türkiye’de de aynen dile getirdi. Ama halkımızın en önemli haber alma kaynağı olan  Televizyon kanallarımızda Bill Clinton’ın bu sözlerinden çok, şimdi adını hatırlayamadığım bir bebek tarafından burnunun sıkılması görüntüleri ve haberleri yer almıştı.

 

Bu haber bana geçtiğimiz hafta sonu dinlediğim  bir konferanstaki konuşmacının “Bir Amerikan askeri raporu, Türkiye için 2025 yılında ya bölgesel güç haline gelmiş olmayı, yada eğer bu başarılmazsa dağılmış olmayı öngörüyor.” sözlerini hatırlattı.

 

Elbette özellikle sorumluluk mevkiinde olanlara “Türkiye’yi  yeterince ve gereğince düşünmediklerini, Türkiye’nin mutlu geleceğini gerektiği gibi planlayıp, yönlendirmediklerini” kabul ettirmek güçtür. Ama yine de insan yüreğinden gelen sesi bastıramıyor;

 

“Ah ne olurdu,Türkiye’deki sorumluluk mevkiinde olanlar, bu ülke ve bu milletin geleceği hakkında, hiç değilse dünyanın öbür ucundaki ABD adlı bir ülkeyi yönetenler kadar tefekkür sahibi olsalardı.”

 

O zaman belki başkaları bizim adımıza tefekkürde bulunma ihtiyacını duymaz ve bizim kendimiz için üreteceğimiz senaryoları izleme gayretiyle yetinirlerdi.

Kategoriler:Makaleler

Bir Yorum Yazın